Nešel bych do toho, kdybych neměl jasný plán, říká nově zvolený první místopředseda STAN Vlček

Nově zvolený první místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček chce dodržet slib o nekumulování funkcí a odejde z funkce prvního místopředsedy (poslaneckého klubu STAN, pozn. LV) sněmovny a ze zemědělského výboru. „Najdu nové nástroje, jak lépe komunikovat s kraji a jak přicházet s novými nápady na ideové otázky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: V čem je letošní sněm mimořádný, co se týče atmosféry?

Je to o energii lidí, kteří si prošli těžkým obdobím. Všechny to ale o to více motivuje, aby ukázali, že jsme hnutí lidí, kteří mají na věci názor a kteří okamžitě řeší problém, když přijde. Už jen to, že na sněm přijelo tolik lidí, kteří si kvůli němu změnili dovolenou, přijeli zdaleka a brali to jako samozřejmost. Chápou, že když chceme něco změnit, musíme pro to sami něco udělat. Vidím v tom ohromnou energii a impuls, že se nám zatím nedařilo dotáhnout přerod z úspěšného hnutí, které funguje v krajích, do etablované politické síly na celostátní úrovni.

Lidovky.cz: Během proslovů a diskuze delegátů se téměř všichni shodovali v kritice. Čekal jste bouřlivější diskuzi?

Řada věcí byla velmi kritická. Delegáti si uvědomují, že musíme některé věci změnit a dělat je jinak. Je dobře, že padne kritika i návrhy řešení.

Lidovky.cz: Co je tím nejzásadnějším, co by se teď ve STANu mělo udělat jinak?

Pokud chcete hrát hru na vysoké úrovni, musíte mít patřičné personální zázemí. A to my jsme, i kvůli odchodu některých lidí, neměli. Důležité je, že jsme dnes naše personální kapacity doplnili. V programových a ideových věcech se u nás moc zásadního nemění. Ty máme velmi solidně nastavené. Podle řady organizací jsme měli v řadě oblastí nejkvalitnější programy do parlamentních voleb. Třeba oblast životního prostředí. Věřím, že se nám i na vládní úrovni daří prosazovat důležitá témata, ať je to zvládání uprchlické krize, energetika, revize školství. Témata měnit nemusíme, musíme si ale přenastavit vnitřní procesy naší práce.

Lidovky.cz: Několikrát tu padla otázka kumulace funkcí. Sám jsme (místo-, pozn. LV) předsedou poslaneckého klubu, dnes jste se stal prvním místopředsedou. Jak se tomu uzpůsobíte?

Teď se musím opravdu naplno věnovat fungování strany po provozní stránce. Nešel bych do toho, kdybych neměl jasný plán, co omezím. Post prvního místopředsedy poslanecké sněmovny je jedna věc, druhá věc je, že odejdu ze zemědělského výboru. Mám jasný plán, kdybych ho neměl, tak do kandidatury ani nepůjdu. Protože den má 24 hodin. A vždycky jsem to tak dělal. Když jsem po 15 letech starostování nastoupil do funkce náměstka hejtmana, rezignoval jsem na post starosty. A když jsem byl zvolen do sněmovny, tak jsem rezignoval na post náměstka hejtmana.

Lidovky.cz: Post prvního místopředsedy je po předsedovi nejdůležitější funkce. Vítu Rakušanovi budete teď v podstatě krýt záda. Není to po kauzách, které měl STAN, spíše sebeobětování?

Tak bych to neřekl. V životě mám krédo: když vám něco vadí, tak pro to musíte sama něco udělat. Tuto pozici vnímám, a taková je i domluva, jako pozici manažerskou. Věřím, že v řadě předchozích funkcích jsem dokázal, že mi management jde a že mám organizační i komunikační schopnosti. A krytí zad předsedovi spočívá právě v tom, aby měl pohodu pro svou práci a aby měl za sebou dobře fungující tým. Já bych měl být lídr týmu, který se postará o dobré podmínky pro práci nejen pro předsedu, ale pro celý poslanecký i senátní klub. Najdu i nové nástroje, jak lépe komunikovat s kraji a jak přicházet s novými nápady na ideové otázky. Třeba jak lépe propracovat a vyargumentovat programová témata. Je to pro mě velká pracovní výzva a těším se na to.

Autor: Markéta Rizikyová

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/jasny-plan-nove-zvoleny-prvni-mistopredseda-stan-vlcek.A220723_180750_ln_domov_lros

Zůstaňme spolu ve spojení! Přidejte si mě na sociálních sítích:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *